Stan powietrza Inowrocław

Strona Inowrocławskiego Alarmu Smogowego, pokazująca wynik z czujników mierzących jakość powietrza w Inowrocławiu. Czujniki umiejscowione są w kilku rejonach miasta. Aktualizacje wyników pomiaru w czasie rzeczywistym oraz w ujęciu historycznym.

Strona z wynikami pomiaru jakości powietrza

Atrakcyjny wygląd

Prosty i przejrzysty design

Responsywność

Prawidłowe wyświetlanie na komórkach i komputerach

Bezpieczeństwo

Zainstalowany certyfikat bezpieczeństwa SSL

Administracja

Regularne aktualizacje i dbanie o bezpieczeństwo

Wsparcie

Wsparcie techniczne – kontakt telefoniczny i poprzez maila

Bezobsługowość

Klient nie musi nic na stronie robić – wszystko wyświetlane jest automatycznie

Obywatelski monitoring powietrza w Inowrocławiu i okolicy

 

Kilka miesięcy temu powstał obywatelski projekt monitoringu powietrza w Inowrocławiu – https://inowroclaw.aqi.eco/ . Jego celem jest pokazanie, że opublikowany kilka lat temu raport z WHO oparty o błędne wskazania czujnika GIOŚ jest nieprawidłowy i krzywdzący dla Inowrocławia. Mówił on, że Inowrocław ma najczystsze powietrze w Polsce, co spowodowało liczne problemy z dotacjami na wymianę źródeł ciepła.

Jakie jest naprawdę powietrze w Inowrocławiu?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zastanówmy się, gdzie są robione oficjalne pomiary? No właśnie, w centrum Parku Solankowego, miejscu pozbawionym niskiej emisji i ruchu samochodowego. Niestety, tam, gdzie mieszka większość Inowrocławian, stan powietrza jest zatrważający. Każdej jesieni i zimy czuć w powietrzu smród palonego węgla, widoczność jest ograniczona (efekt mgły), dłuższe przebywanie na dworze powoduje kaszel i jest wręcz nieprzyjemne.

Projekt EkoInowrocław ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Inowrocławia co do jakości powietrza jakim oddychają. Niestety, wciąż pokutuje u nas stwierdzenie „jest zima, musi śmierdzieć”. Otóż, nie musi, a wręcz nie powinno.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Inowrocławiu jest niska emisja, czyli dym z nieodpowiednio ogrzewanych domów. Dlaczego nieodpowiednio? Nie jesteśmy ekoterrorystami namawiającymi za wszelką cenę do likwidacji piecy (choć jest to idealne rozwiązanie), ale zachęcamy do nauki bezdymnego palenia w piecu (jest to nie dosyć że możliwe, to banalnie proste). Najprostsze kroki zmierzające do obniżenia emisji to po prostu palenie od góry, niezasypywanie ognia dokładanym materiałem (czyli dokładamy obok, przesuwając żar na jedną stronę), nieobniżanie temperatury na piecu do minimum (piece są sprawniejsze w wyższych temperaturach) i używanie dopływu świeżego powietrza zamiast dmuchaw. Już tych kilka kroków spowoduje, że dymu z komina będzie mniej, a co za tym idzie, mniej cząsteczek stałych w powietrzu.

 

Kasztanowa nocą… Przecież nie widać dymu…

 

Szkodliwość pyłków w powietrzu

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż wdychanie zanieczyszczonego powietrza przyczynia sie do niezliczonej liczby poważnych chorób, tj: zapalenia dolnych i górnych dróg oddechowych, nasilenia zjawiska miażdżycy, nasilenia dolegliwości układu krążenia, nowotwory, wzmożenie reakcji astmatycznych i alergicznych, a nawet zwiększenie ryzyka zgonu. Lista chorób jest bardzo długa i została opublikowana przez WHO.

W Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera rocznie prawie 50 tys. osób!

Czujniki powietrza w różnych częściach miasta

W obecnej chwili zamontowany został pierwszy miernik Nettigo Air Monitor oparty o czujnik laserowy SDS011, charakteryzujący się wysoką jakością i dokładnością pomiarów. Czujnik wyposażony jest w specjalną komorę, która ogrzewa powietrze, eliminując problem wilgotności (częsty argument przy nieuwzględnianiu wyników Airly, jako niedokładnych)

Wyniki dostępne są na dedykowanej stronie https://inowroclaw.aqi.eco/ oraz w aplikacji Kanarek.

Kto może zainstalować czujnik na swojej posesji?

Każdy mieszkaniec Inowrocławia i okolicy może samodzielnie zainstalować czujnik Nettigo i monitorować powietrze w swojej okolicy. Można również zwrócić się o pomoc bezpośrednio do EkoInowrocław, a chętnie zostanie udzielona nieodpłatna pomoc przy instalacji i konfiguracji miernika. Im więcej czujników w mieście, tym lepszy podgląd na stan powietrza na poszczególnych osiedlach.

Szczególnie zachęcamy inowrocławskie firmy do instalowania mierników powietrza na terenie swoich przedsiębiorstw.